TR

Gençlik Örgütleri Forumu ve üye örgütleri olarak Ukrayna devleti, yurttaşları ve topraklarına mahsur kalan diğer yurttaşlarla dayanışma içinde olduğumuzu belirtmek isteriz.

Ukrayna’daki insanların Ukrayna’dan tahliye edilmeleri için bir çözüm bulmalarına yardımcı olmak ve imkanlarımız ve gücümüz dahilinde elimizden geleni yapmaya hazırız. Faydalı olabilecek tüm bilgileri yazının sonunda bulabilirsiniz. Size bir şekilde yardımcı olabileceğimizi düşünüyorsanız bize info@go-for.org adresinden veya +90 542 329 55 71 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Rusya Federasyonu, Ukrayna topraklarına askeri bir müdahale başlatmıştır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinden biri olan Rusya Federasyonu, parçası olduğu bir dizi BM Antlaşmasıyla birlikte Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ni de ihlal etmektedir. Bu, Ukrayna’nın siyasi birliğine, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne haksız bir saldırıdır.

Bu nedenle, güç ve saldırganlık kullanan tarafları, anlaşmaları ve insanların temel haklarını ihlal eden bu şiddet eylemlerine son vermeye, insan haklarına ve uluslararası sözleşmelere ve demokratik uygulamalara saygı göstermeye ve barışçıl çözümlere davet ediyoruz.

Savaşa ve askeri eylemlere karşı olan yetkilileri ise, daha fazla şiddet içeren eylemlerin önlenmesine, Ukrayna’daki insanların emniyet ve güvenliğinin sağlanmasına, insan haklarına ve uluslararası anlaşmalara saygı gösterilmesine, bunların korunmasını ve uygulanmasını sağlamaya çağırıyoruz.

Aktör, yer ve zaman ne olursa olsun bu eylemler GoFor’un Gençlik Politikası Belgesi’ne de aykırıdır. Gençlerin ve tüm Ukrayna yurttaşlarının sağlığı ve güvenliği konusunda çok endişeliyiz ve onlarla dayanışma içinde olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Acil durum iletişim bilgilerini ve faydalı linkleri aşağıda bulabilirsiniz.

Türkiyeli yurttaşlar resmi kurumlar tarafından verilen telefon numaraları ve e-posta yoluyla yetkililere ulaşabilirler. Açıklama 1 Açıklama 2

Ayrıca Türkiyeli yurttaşlar Polonya, Moldova, Romanya, Macaristan, Slovakya ve Bulgaristan’a vizesiz gidebilmektedir. Ukraynalı yurttaşlar ise ülkeden çıkış ve diğer ülkelere girişler ve ayrıca Portekiz’e nasıl gidilebileceği ile ilgili bilgiyi burada bulabilirler.

Ukrayna’da internete erişimde zorluk yaşayan herkes için Starlink Ukrayna’da mevcuttur. Geniş bant düzeyinde internet erişimi sağlayan bir uydudur. Hem Android hem de iOS’tan indirilebilen Starlink uygulamasını internet erişimi için kullanabilirsiniz.

Uluslararası Göç Örgütü, Ukrayna topraklarından kara yoluyla Romanya’ya giriş yapan bir kişinin ihtiyaç duyduğu temel bilgileri bu ülkedeki kriz durumu bağlamında derlemiştir.

Moldova hükümetinin Rusça dili de dahil olmak üzere bilgi sağladığı resmi telegram hesabı

Ukrayna mültecilerine Yardım: tüm ülke vatandaşları için bilgiler- İngilizce ve Rusça

Ukrayna Ulusal Gençlik Konseyi’nin uluslararası topluma sunduğu Acil Mektubu okumak için

Avrupa Gençlik Forumu’nun uluslararası dayanışma çağrısını okumak için

Desteğe ihtiyacı olabilecek insanlara ulaşmak için lütfen bunu paylaşın.

Gençlik Örgütleri Forumu (GoFor)

EN

As the Youth Organizations Forum and its member organizations, we state that we stand in solidarity with the state of Ukraine, its citizens and other citizens who stuck within its territories.

We are ready, within our power, to help people in Ukraine to find a solution to evacuate from Ukraine. You can find all useful information at the end. If you think we can help you in any way you can reach us via info@go-for.org or +90 542 329 55 71.

The Russian Federation initiated a military intervention in Ukraine’s territory. The Russian Federation, one of the five permanent members of the United Nations Security Council, violated the United Nations Charter along with a series of UN Treaties that it is being part of. This is an unjustified attack on Ukraine’s political unity, sovereignty, and territorial integrity.

Therefore, we call upon the parties who use force and aggression to end these violent actions, violating agreements and fundamental rights of people, and respect human rights, international agreements, democratic practices, and join peaceful resolutions.

We call authorities who are against war and military actions to prevent more violent actions, provide safety and security to people in Ukraine, respect human rights and international agreements, and ensure their protection and implementation.

These actions regardless of the actors, place and time are also against Youth Policy Document of GoFor. We are very concerned about safety and security of young people and all citizens of Ukraine and declare that we are in solidarity with them.

You can find emergency contacts and useful information below:

Citizens from Turkey can reach to authorities through given phone numbers and e-mails by the official institutions.  Announcement 1  Announcement 2  

Citizens from Turkey can also go to Poland, Moldova, Romania, Hungary, Slovakia and Bulgaria without any visa requirements. Citizens from Ukraine can find information on how to exit Ukraine and enter other countries and also land in Portugal here.

For all people in Ukraine having difficulty in accessing internet Starlink available in Ukraine. It is a satellite constellation that provides broadband-level internet access. You can find the best location for your equipment by using the Starlink app, which is available for both Android and iOS.

EN: The International Organization for Migration has compiled the main information needed by a person entering Romania by land coming from the territory of Ukraine, in the context of the crisis situation in this country.

UA: Міжнародна організація з міграції зібрала основну інформацію для особи, яка хоче перетнути наземний кордон України та в’їхати до Румунії у контексті гуманітарної кризи та надзвичайної ситуації в країні.

Governmental telegram of Moldova created for information including on Russian language

Help for refugees from Ukraine: Information for citizens of all countries in EN and RU

To read the Urgent Letter of the National Youth Council of Ukraine to the international community

To read European Youth Forum’s call for international solidarity

Please share this to reach people who may need support.

Youth Organizations Forum (GoFor)

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account